Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Pór Bertalan

Bertalan Pór sa narodil v Babiná pri Krupine v roku 1880, zomrel v Budapešti v roku 1964. Bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov maďarskej avantgardy. Študoval na AVU v Mníchove a navštevoval aj tamojšiu školu S. Hollosyho. Od 1903 študoval na Akadémii Julian v Paríži (prof. Laurens). Bertalán Pór študoval tiež u nemeckého umelca Gabriela von Hackl.

Bol členom avantgardnej skupiny OSMA od jej založenia a spolu s inými maliarmi predstavovali fauvism, kubizmus a expresionizmus. Po páde Republiky žil v exile na Slovensku, v dvadsiatych rokoch sa pohyboval vo Vieni a Paríži, kde sa nadlhšie usadil v roku 1923. Maľoval tiež fresky. Po páde Maďarskej demokratickej republiky v roku 1919, Pór bol jedným z mnohých umelcov, ktorí emigrovali; odišiel do Československa. Maľoval predovšetkým krajiny a obrazy zvierat. 

Počas obdobia v zahraničí Pór tiež precestoval Francúzsko, Taliansko a Sovietsky Union. V Paríži sa usadil v roku 1938, kde bolo veľa ďalších maďarských emigrantov v umeleckých kruhoch, vrátane mladšej generácie. Počas rokov 1944-1946 po oslobodení Paríža sa Pór aj naďalej spájal s Maďarmi v Paríži. V roku 1948, po nástupe komunistickej vlády v Maďarsku, bolo Bertalanovi Pórovi ponúknuté miesto v Budapeštianskej Akadémii. Vrátil sa do hlavného mesta a zostal tam do konca svojho života. Maďarská národná galéria je držiteľom jedného z Pórových olejových autoportrétov z roku 1910. Múzeum moderného umenia v New Yorku má jeho 1919 litografií - Proletári všetkých krajín, spojte sa!

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map