Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Lehen Ľudovít

Ľudovít Lehen, známy ako Ľudo Lehen sa narodil v r. 1925 v Banskej Bystrici a zomrel v r. 2014 v Bratislave. Bol to slovenský maliar a šachový skladateľ.

V rokoch 1949 až 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Bol žiakom profesorov D. Millyho a V. Hložníka. V rokoch 1956 a 1957 vyhral 1. ceny v národných súťažiach slovenskej realistickej maľby. V roku 1958 obdržal v celonárodnej súťaži grafiky 2. cenu. Na začiatku 60. rokov vystavoval grafiky v Bruseli, v Sovietskom zväze a v Číne. Pôvodne sa inšpiroval Piccasom a Modiglianim, avšak s úplne osobitým štýlom a poňatím. V Československu mu je prisudzované prvenstvo obrazu aktu, ktorý bol povolený na zverejnenie.

V roku 1973 mal výstavu tapisérií v Trenčíne, z ktorých je u neho v súčasnosti dochovaná jediná. Od tejto doby sa venoval výhradne tvorbe obrazov, koláží a drevorytov spravidla s tematikou vlniacich sa Madon a Venušou, vzývajúcich ľudskú obrazotvornosť v osobitom štýle. Tvoril tiež portréty, zátišia a výnimočne, pre priateľov, i krajinu. Niektoré jeho práce predstavujú osobné skúsenosti oživené prostredníctvom snov.

Niekoľko jeho diel je teraz vo vlastníctve SNG v Bratislave, Trenčíne a Banskej Bystrici.
Žil a tvoril vo svojom byte na sídlisku Petržalka v Bratislave, ktorý mu slúžil súčasne ako maliarsky ateliér.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map