Kuľhavý Bohuslav Záboj

Záboj Bohuslav Kuľhavý sa narodil 9.februára 1937. Pochádza zo Závažnej Poruby. Do slovenského výtvarného umenia vstúpil na začiatku 60. rokov dvadsiateho storočia. Pohyboval sa v okruhu umelcov, ktorí sú znami pod názvom Skupina Mikuláša Galandu. Študoval súkromne u zakladateľa moderného slovenského umenia Martina Benku. 

V roku1963 usporiadal prvú samostatnú výstavu v Slovenskom národnom múzeu v Martine a v roku 1969 výstavu svojich diel v Lasson Gallery of Modern Art v Londýne (spolu s vlastným Manifestom). Záboj Bohuslav Kuľhavý reprezentoval umenie na výstave Súčasné slovenské výtvarné umenie v Prahe v roku 1963 a v roku 1968 zasa na Medzinárodnom bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968 v Bratislave.

Od raných prác poznačených realizmom (voľných kresieb a grafických listov), prešiel etapou štylizácie, deformácie, abstrahovaných foriem a krátkym obdobím recepcie kubizmu a surrealizmu. Neskôr vytvoril typ tzv. panelovej maľby a prešiel k novej kompozícii obrazu založenej na princípe "sústavy rozdielnych výtvarných poloh“. Uviedol ju do života v prvej polovici 70. tych rokov dvadsiateho storočia na samostatnej výstave obrazov v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave. 

Záboj Bohuslav Kuľhavý získal ocenenie za svoju tvorbu v zahraničí, počas svojho pôsobenia v USA v rokoch 1987 – 1988 od Metropollitan Museum of Art v New Yorku.

Galerijný predaj

Dialóg- striebristý svit
Dialóg- striebristý svit
2 120,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map