Kővári-Kačmarik Konštantín

Konštantín Kővári (pôvodným menom Kačmarik) sa narodil v Košiciach v roku 1882, zomrel v roku 1916 v Košiciach. Bol slovenský maliar. Patril k prvým umelcov na Slovensku, ktorí sa snažili formulovať program moderného výtvarného umenia 20. storočia. V rokoch 1902-1906 študoval na Vysokej škole pre vzdelávanie profesorov kreslenia a geometrie v Budapešti (prof. Hegedűs, Edvi-Illés, Székely). 1907 získal Nádanyiho cenu a štipendium, ktoré mu umožnilo pobyt v maliarskej kolónii v Szolnoku v tom istom roku absolvoval krátky študijný pobyt v Paríži.

Popri figurálnom maliarstve (výlučne motívy žien) venoval sa zobrazovaniu interiérov a najmä krajinárstvu. Vyšiel z Maneta. Potom sa dostal pod vplyv K.Ferenczyho, od ktorého prevzal najmä senzuálne vystupňovanú pastóznu farebnosť. Okrem olejov tvoril aj pastely. Popri maľbe sa venoval aj systematicky voľnej kresbe a najmä grafike-voľnej i užitej. Vynikajúcu úroveň dosiahol najmä v linoleorezoch, niekedy aj dvojfarebných. Jeho grafické listy dýchajú secesne symbolizujúcou štylizovanosťou. Svojím dielo ovplyvnil začiatky viacerých maliarov košického okruhu.

Konštantín Kővári mal prvú samostatnú výstavu v Kruhu košických obchodníkov  v roku 1909. V júni 1911 vystavoval vo Viedni. V roku 1913 usporiadal poslednú samostatnú výstavu, na ktorej predstavil svoju najnovšiu tvorbu. Výstava sa konala v priestoroch Právnickej akadémie v Košiciach. Súborné výstavy mal v Košiciach (1920, Východoslovenské múzeum, 1957, Východoslovenská galéria).

 

Výstavy

Posedenie
Posedenie
Nepredajné
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map