Konůpek Jan

Jan Konůpek sa narodil v roku 1883 v Mladej Boleslavi a zomrel v roku 1950 v Prahe. Bol český grafik, maliar, ilustrátor a rytec.

V rokoch 1903-1906 študoval Konůpek architektúru u profesorov Koulu a Schulza na CTVU v Prahe. V rokoch 1906–1908 absolvoval AVU v Prahe, kde študoval v ateliéri M. Pirnera, u profesora V. Bukovaca a grafika A. de Pian.

S maliarom Pacovským založil ešte na AVU grafickú revue Veraikon, neskôr sa stal členom Hollar. V roku 1911spoluzaložil skupinu symbolistných grafikov Sursum, spoluzakladal aj spolok Artěl. Stal sa aj členom Spolku výtvaných umelcov Mánes.

Po ukončení štúdií žil krátko v Prahe, potom vyučoval kreslenie na strednej priemyselnej škole v Plzni. Roku 1923 sa vrátil do Prahy, kde vyučoval na Štátnej grafickej škole.

Jan Konůpek sa podieľal na ilustráciách symbolistickej a klasickej literatúry (K.-J Erben Kytice, K.H.Mácha Máj atď.), vytvoril aj samostatné grafické cykly venované veľkej časti českej a svetovej literatúry. Mnoho z jeho prác bolo inšpirovaných gotickou a barokovou architektúrou a mystikou stredoveku. 

Jeho diela sú vystavené v NG a Galérii hl. m. Prahy, Pamätníka národného písomníctva, Alšovej jihočeskej galérii v Hluboké nad Vltavou, v Moravskej galérii Brno a i.

Galerijný predaj

Meditácia
1 800,00 €
Predajná cena
Mám záujem

Galerijný predaj

Ex libris Josef Portman
Ex libris Josef Portman
120,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map