Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Hofman Vlastislav

Vlastislav Hofman sa narodil v roku 1884, Jičín, zomrel v r. 1964, Praha. Bol český architekt, urbanista, teoretik architektury,maliar, grafik, designer a scénograf.

Študoval architektúru a pozemné stavitelstvo na ČVUT v Prahe v rokoch 1902 až 1907 u prof.J.Schulza, krajinárské kreslenie u J.Kouly a figurálnu kresbu u A.Liebschera. Od roku 1918 bol členom skupiny "Tvrdošíjní", ktorú tvorili maliari J. Čapek, V. Špála, J. Zrzavý, R. Kremlička a O. Marvánek.

Vlastislav Hofman bol predstaviteľ kubistickej architektúry. Ako zamestnanec pražského Stavebného úradu sa spolu s Vladimírom Zákrejskom podielal na záchrane pražských bastionov v katastry Hradčan.

Za svoj život vytvoril cez 400 výprav, z toho cez 200 pre Národní divadlo v Prahe, dalšie potom pre Divadlo na Vinohradoch a Štátne divadlo v Brne. K svojim scénam navrhoval i kostýmy a masky. Spolupracoval s významnými režisérmi.

Získal mezinárodné uznanie i v zahraničí, napr. v roku 1925 v Paríži na Svetovej výstave, v roku 1937 opäť v Paríži na Mezinárodnej výstave technického umenia a v roku 1940 v Miláne na Mezinárodnej výstave scénografie.

Od roku 1913 publikoval články o divadelnej scénografii a tiež kritiky v časopisoch Volné směry, Umělecký měsíčník, Jeviště, a pod.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map