Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Filla Emil

Filla Emil sa narodil v roku 1882, zomrel v roku 1953. Bol český maliar, grafik, sochár, výtvarný teoretik, profesor na Vysokej škole umelecko - priemyslovej v Prahe.

Od r. 1901 študoval na Akadémii výtvarného umenia v Prahe u profesora F.Thieleho, V.Bukovace. Jeho spolužiakmi boli B.Kubišta, A.Procházka, V.Beneš.

Bol členom skupín Osma (1907 až 1908), Spolku výtvarných umelcov Mánes (od roku 1909 až do jeho núteného rozpustenia v roku 1951) a Skupiny výtvarných umelcov.

Fillove ranné diela sú prevažne expresívneho rázu, bol ovplyvnený pražskou výstavou Edvarda Muncha, tvorbou Vincenta van Gogha a Pierra Bonnarda. Okolo roku 1910 sa priklonil k Picassovmu a Braquovmu kubizmu a stal sa vedúcou postavou tohoto umeleckého štýlu i v Čechách.

Velký vplyv na Fillov umelecký rozvoj mali tiež jeho cesty po Európe, v rokoch 1907 až 1914 pobýval vo Francúzsku, kde mal možnosť stretnúť sa i s takými osobnosťami výtvarného života, ako boli Picasso, Braque, Gris, Chagall a Apollinaire. V priebehu prvej svetovej vojny žil Filla v Holandsku. V roku 1917 se zoznámil s van Doesburgom a Mondrianom, s ktorými spolupracoval pri vydaní prvého čísla ich časopisu De Stijl. V rokoch 1919 až 1920 sa Filla zapojil tiež do politického života, keď pomáhal viezť československé velvyslanectvo v Haagu.

Po doznení posledných štádií kubizmu sa Fillova tvorba vrátila k figurálnosti s námetmi bojov a tragických osudov. Do jeho maliarskeho štýlu opät prenikol expresívny výraz zdôraznený tvarovými deformáciami. V dobe okupácie Filla pracoval na sériách zápasov zvierat, ktoré mali popisovať jeho pocity úzkosti a hrôzy z ohrozenia vlasti, a definoval tak svoju charakteristickú národnú inšpiráciu.

Po prepuknutí druhej svetovej vojny bol Filla za svoje protinacistické zmýšlanie zatknutý a väznený v koncentračných táboroch Dachau a Buchenwald, kde bol až do konca vojny. Po svojom návrate bol Filla menovaný profesorom na pražskej Vysokej škole umelecko-priemyslovej. Vo svojej tvorbe sa potom venoval prevažne zátišiam, krajinomaľbe a maľbe inšpirovanej tradičným čínskym maliarstvom.

 

 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map