Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Erdélyi Adalbert Vojtech

Erdélyi Vojtech sa narodil v r. 1891 Zahať, zomrel v r. 1955 na Podkarpatskej Rusi. Študoval na maliarskej akadémii v Budapešti u prof. Ferenczy, Olgyay, Zemplényi a v Mníchove u prof. Iványi-Grunwalda.1929 – 31 bol na štúdijnom pobyte v Paríži.

V roku 1927 založil spolu s J. Bokšayom Verejnú školu maľovania.Dobová kritika pritom kládla jeho maliarstvo druhej polovice dvadsiatych rokov na roveň Jasuschovi, priznávala mu výnimočné miesto v rozmeroch maliarskej moderny Slovenska. Je zvláštne, že diela autora začali byť doceňované ponajprv na českých a potom maďarských aukciách, kde dosahujú nadštandartné konečné ceny.

Vojtech Erdélyi bol člen Spolku výtvarných umelcov v Bratislave a Užhorode. Vystavoval v Prahe (1929), Košiciach (1934). Podľa dobového kritika K. Brogyányiho: "jeho maľba presahuje hranice Slovenska, jeho kultúra, jemná výtvarná malebnosť má pôvod v Paríži... (Erdélyi) absolútne vycibrená maľba hľadá metafyzický obsah. Pátos Erdélyiho trudnomyseľného, s najväčšími témami sa pasujúceho symbolizmu však veľmi skoro utíchol v menej exkluzívnom, expresívne štylizovanom krajinárstve, či v sentimentálne poňatom sociálnom umení. V súčastnosti dosahujú ceny autora na aukciách výtvarného umenia u nás i v zahraničí relatívne veľmi vysokú úroveň. Medzi jeho prvých žiakov patrili Kocka, Šoltés, Borecky a Kaššay. 

Galerijný predaj

Pútnici
Pútnici
1 800,00 €
Predajná cena
Mám záujem

Výstavy

Most
Most
Nepredajné
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map