Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Dóka st. Jozef

Josef Dóka st. sa narodil 22.októbra 1926 v Opoji v rodine fotografa, zomrel v roku 2002. Od troch do dvanástich rokov žil u svojej tety v predvojnovom Berlíne, kde navštevoval aj školu. Po návrate z Berlína sa vďaka ateliéru svojho otca v Seredi začal zaujímať o fotografovanie a neskôr sa rozhodol tento obor študovať. Najskôr študoval na oddelení fotografie Strednej školy technickej v Bratislave (rok 1942-1944) a následne na Štátnej grafickej škole v Prahe (rok 1945-1948), kde študoval u profesora Františka Drtikola , známeho českého maliara a fotografa. Po absolvovaní ďalej študoval pod odborným vedením Júliusa Balogha.

Pracoval prevažne na dielach monumentálnej tvorby v architektúre, v autorskej dvojici Dóka-Bartek.Táto autorská dvojica sa zúčastnila viacerých súťaží na dotvorenie architektúry, kde získala niekoľko ocenení. Z nich treba spomenúť to najväčšie- Diplom laureáta a strieborná medaila svetovej výstavy realizovaných projektov v roku 1989 v Sofii a špeciálna cena starostu mesta Viedeň, ktorú získal celý kolektív autorov za realizáciu pešej zóny v Trave.Jozef Dóka sa v menšej miere venoval aj komornej tvorbe zátišia, najmä olejom. 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map