Benka Martin

Martin Benka sa narodil 21. septembra 1888, Kostolište, zomrel 28. júna 1971, Malacky. Bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagóg. Zakladateľ moderného slovenského prejavu v maľbe a v kresbe. Venoval sa gobelínovej tvorbe, scénickému výtvarníctvu, hudbe a husliarstvu.

V rokoch 1894-1902 bol žiakom Ľudovej školy v Kostolišti a navštevoval Štátnu maďarskú školu v Malackách. Krátky čas chodil do súkromnej hudobnej školy kapelníka Prachára, ktorý ho učil hrať na husliach. V rokoch 1903-1906 bol maliarskym učňom v Hodoníne. Dva roky strávil v súkromnej škole českého maliara E. Neumanna, kde si jeho talent všimol český novinár a spisovateľ Ján J. Langer, ktorý mu zabezpečil profesionálne maliarske školenie u významného českého maliara-krajinkára Aloisa Kalvodu. V roku 1910 prvýkrát vystavoval spolu s učiteľom a spolužiakom J. Štemberom vlastné štúdie z Chodska v Novej Kotyni.

V roku 1915 usporiadal Martin Benka svoju prvú samostatnú výstavu v Rohatci a v roku 1917 ďalšiu v Strakoniciach

V roku 1939 sa presťahoval z Prahy do Martina kde okrem iného zoskupil kruh hudobníkov-amatérov - priateľov komornej hudby: bratia Hirnerovci, Ferenc, Kleinhans, Molnár, Pantlík, Dr. Novák, prof.Filip, Dr. Muntág a iní. Vytvoril si sám 13 huslí,sú odložené v Martine - Múzeum Martin Benku. Autor memoárových, spomienkových úvah a cestopisných článkov. Maľoval aj v Banskej Bystrici (1944), najmä jej predmestia.

V Martine roku 1945 založil Martin Benka spolu s maliarmi Karolom Ondreičkom, Emilom Makovickým a sochárom Fraňom Štefunkom výtvarné združenie Trojštít. Malo konzervatívny charakter, jeho cieľom bolo skĺbiť spoluprácu rôznych druhov umení, napr. realizáciami v architektúre. V oblasti knižného dizajnu a typografie vytvoril Benka množstvo zaujímavých experimentálnych fontov a dizajnérskych úprav kníh, ktoré sú ovplyvnené kubistickou ideou. Benkom vymyslené fonty však často neboli použié. Azda najznámejším použitím Benkovho kubistického písma je oficiálny font názvu Slovenská akadémia vied.

V roku 1948 mu bol udelený čestný titul Laureát štátnej ceny, no i už predtým bol viackrát vyznamenaný. Pri príležitosti jeho 65. narodenín mu bol ako prvému slovenskému maliarovi udelený titul národný umelec a v roku 1963 bol vyznamenaný Radom republiky za celoživotné dielo.

Martin Benka vytvoril množstvo obálok kníh pre nakladateľa Leopolda Mazáča v Prahe (edície EMSA - Edícia mladých slovenských autorov a MSK - Mazáčova slovenská knižnica). Takisto je autorom niekoľkých súkromných, nepredajných bibliofílií. Spolu s Fullom a Galandom patrí Benka k zakladateľom slovenskej knižnej ilustrácie.

Individuálne výstavy v Banskej Bystrici (1964, 1965, 1969, 1983). Jeho motto:„Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je: medzi ľuďmi, v živote."

Martin Benka
Martin Benka
Martin Benka
Martin Benka

Galerijný predaj

Pod hradom
 
Cena na vyžiadanie
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map