Bendík Jozef

Jozef Bendík sa narodil v Prešove v r. 1903, zomrel v r. 1989. Absolvoval odbornú drevársku školu, na ktorej sa pod vedením učiteľa kreslenia a maliara Júliusa Töröka začal zaoberať kreslením a maľovaním. Ďalej študoval v Prahe na Umeleckopriemyselnej škole a na Akadémii výtvarných umení. Rok pôsobil v Ríme na štipendijnom pobyte. Po návrate pôsobil v Prahe a od roku 1939 v Prešove ako profesor kreslenia na gymnáziu, neskôr ako vedúci Katedry výtvarnej výchovy na FF UPJŠ.

Spočiatku mali v jeho tvorbe dominantné postavenie figurálne motívy a sociálny žáner, potom krajinárske. Jeho práce boli poznačené sociálnym prízvukom v zobrazovaní života Cigánov, žobrákov, robotníkov a pod. Postupne siaha aj k vojnovej tématike. Bol členom Spolku slovenských výtvarných umelcov, jedným zo zakladateľov spolku Svojina a rôznych umeleckých komisií.

S menom Jozefa Bendíka sa spája vznik Krajskej galérie v Prešove a Klubu prešovských výtvarníkov. Jeho tvorba bola súčasťou výstav v zahraničí (Moskva, Varšava, Budapešť). V posledných rokoch mal aj niektoré monumentálno-dekoratívne realizácie. Príležitostne sa zapodieval aj reštaurátorskou činnosťou. 

Jozef Bendík
Jozef Bendík
Jozef Bendík
Jozef Bendík
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map