Bednár Štefan

Štefan Bednár sa narodil v r.1909, zomrel v r.1976.Bol známy maliar, grafik, ilustrátor, spisovateľ, publicista, politik. Pochádza z Myjavy Študoval na UP škole v Prahe (1924 – 1927). V rokoch 1934 – 1936 absolvoval študijný pobyt v Paríži, kde aj vystavoval. Po návrate vystavuje v Prahe aj Bratislave.

Posmrtne vyšlo jeho dielo "Bohém hľadá vlasť". Civilnými motívmi sa priblížil francúzskej a českej maľbe. Počas SNP bol redaktorom týždenníka pre politiku Nové slovo v Banskej Bystrici, kde vytvoril množstvo politických karikatúr, plagátov, letákov, niekoľko linorytov. Svoje pôsobenie v SNP popísal v diele Dvojník Šimon ide do povstania, a svoju následnú ilegalitu, väznenie a pobyt v nacistickom koncentračnom tábore v diele Ďaleko sú fronty, ďaleko je máj. Je autorom cyklu obrazov s povstaleckými a vojnovými námetmi a spoluautor publikácie o slovenskom výtvarnom umení, bibliografických publikácií, čŕt a článkov.

Počas SNP bol tiež redaktorom týždenníka pre politiku Nové slovo (1944) v Banskej Bystrici, publicista, výtvarník povstaleckej tlače a organizátor kultúry. Zo zážitkov z odboja vytvoril cyklus obrazov (Príchod do koncentráku, Mŕtvy rozviedčik) a publikoval aj svoje memoáre. V roku 1968 sa stal zaslúžilým umelcom. 

Štefan Bednár
Štefan Bednár
Štefan Bednár
Štefan Bednár
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map