Bauerfreund Jakub

Diela Jakuba Bauerfreunda sa úspešne predávajú v aukciách Art Invest.

Jakub Bauerfreund sa narodil v roku 1904 Zborov pri Bardejove, zomrel v roku 1976 v Londýne.

Meno Jakuba Bauernfreunda sa v dejinách slovenského výtvarného umenia spája so snahou mladej generácie, ktorá vstúpila na výtvarnú scénu v tridsiatych rokoch 20. storočia v Prahe, o moderný výtvarný prejav. Od roku 1926 študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave. O rok neskôr sa odsťahoval do Prahy, kde študoval na Akadémii výtvarných umení (AVU). Hneď v prvom ročníku získal prvú cenu všetkých ročníkov akadémie.

V Prahe sa Jakub Bauerfreund zoznámil aj s maliarom Endre Nemesom, ktorý sa stal jeho celoživotným priateľom. V roku 1936 spolu vystavovali v pražskej Galérii Dr. Huga Feigla a následne ich pozvali za riadnych členov Umeleckej besedy. Výťažok z predaja obrazov im navyše umožnil absolvovať študijnú cestu do Paríža, kde sa oboznámili s najaktuálnejšími trendmi vo výtvarnom umení. Zapôsobila na nich najmä poetická a surrealistická maľba, ku ktorej už dávnejšie inklinovali. Po návrate sa zapojili do umeleckého života v Prahe, ale v roku 1939 museli Československo opustiť. Hoci na Slovensko sa už nikdy nevrátil, jeho takmer polstoročná tvorba sa viaže práve k Slovensku, s ktorým nikdy nepretrhol duchovný kontakt. Nemes sa usadil vo Švédsku a Bauernfreund v Londýne, kde v emigrácii žil a tvoril viac ako tri desaťročia pod menom Jacob Bornfriend. Od päťdesiatych do sedemdesiatych rokov mal Bauernfreund niekoľko samostatných výstav v Londýne a vďaka organizačným schopnostiam a kontaktom svojho celoživotného priateľa Endre Nemesa aj vo Švédsku.

Bauernfreundova mierumilovná povaha a uzavretosť mu nedovolili presadiť sa naplno, a preto jeho tvorba aj napriek svojim kvalitám ostala pomerne málo známa. Okrem katalógu pri príležitosti výstavy z maliarovej pozostalosti v múzeu v Bochume v roku 1986 s textom Petra Spielmanna jeho dielo doteraz nebolo hlbšie spracované a neuskutočnila sa ani žiadna retrospektívna výstava, ktorá by predstavila kompletnú tvorbu tohto vynikajúceho, ale nedoceneného maliara. 

www.artinvest.sk

Jakub Bauerfreund
Jakub Bauerfreund
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map