Bártfay Július

Diela Júliusa Bártfaya sa úspešne predávajú v aukciách Art Invest.

Július Bártfay sa narodil v Nitre 28. septembra 1888, zomrel v r. 1979 v Bratislave. Základné vzdelanie získal v Székesfehervári, za umeleckého stolára sa vyučil v Nitre. V Budapešti pracoval v továrni na výrobu vyrezávaného nábytku. Tu sa oboznámil s umením intarzie. V rokoch 1913 až 1914 pracoval vo Viedni, kde ho poverili prípravou výzdoby výstavného pavilónu mesta na svetovú výstavu vo francúzskom Lyone.

 Prvá svetová vojna ho povodila po viacerých frontoch Európy v uniforme vojaka rakúsko-uhorskej armády. Ako vojak v roku 1916 realizoval pomník padlým v sedmohradskom mestečku Szerdahely (dnes Rumunsko). V rokoch 1920 až 1923 študoval v Paríži u francúzskeho sochára Alberta Bartholomého. Na čas sa vrátil do Nitry, odkiaľ v roku 1926 odcestoval na študijný pobyt do Ríma (Taliansko), kde študoval na Akadémii krásnych umení. Druhý parížsky pobyt absolvoval v rokoch 1928 až 1930 v sochárskej akadémii Antoina Bourdella. Tento pobyt mu umožnil zúčastniť sa na kolektívnej kompozícii pomníka generála Alveara pre Buenos Aires (Argentína).

Od roku 1930 sa natrvalo usadil vo svojom rodnom meste. So sochárom Alexandrom Fintom realizoval mramorové monumentálne súsošie Padlým v I. svetovej vojne, ktoré je umiestnené v nitrianskom parku na Sihoti. V Nitre vytvoril aj iné hodnotné sochárske diela, napríklad Beethowena, Paganiniho, Dvořáka, Smetanu.

 Po druhej svetovej vojne zmenil námety svojej tvorby, aby zodpovedali predstavám vládnucich komunistických činiteľov. Z tohto obdobia sú známe jeho diela ako Partizán, Tankista či Hutníci. V 60. rokoch 20. storočia sa venoval aj reliéfnej tvorbe.

 Samostatnú výstavu mal Július Bártfay v Nitre v roku 1919, v roku 1966 vystavoval v tomto meste s maliarom Ľudovítom Slamkom. V roku 1968 vystavoval pri príležitosti 80. narodenín spolu so synom Tiborom Bártfayom a piatu výstavu mal v roku 1978. Usporiadala ju nitrianska galéria pri jeho životnom jubileu 90. rokov.

www.artinvest.sk

 

Július Bártfay
Július Bártfay
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map