Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Antalová Elvíra

Elvíra Antalová sa narodila 21. októbra 1924, Zlaté Moravce, zomrela v  apríli 2011. Do slovenského výtvarného umenia sa zapísala nielen mnohoročným rozvíjaním svojej vlastnej tvorby, ale aj formovaním novej slovenskej výtvarnej generácie na VŠVU v Bratislave.

V roku 1979 pôsobila na VŠVU ako profesorka pre maľbu a kresbu. Už ranná jej tvorba, ktorá vznikla ešte počas štúdií, uvádza motív navždy spätý s tvorbou Elvíry Antalovej silným a jednoznačným putom: príroda. Príroda vo svojej kráse, vo vzťahu k človeku, vo všetkých svojich jemných nuansách, ktoré autorka následne cez svoje vízie a myšlienky prevádza do umeleckého diela. Tvorila nielen v oblasti krajinomaľby, figurálnej kompozície a zátišia, no podieľala sa aj na výtvarnom dotváraní architektúry autorskými realizáciami viazaných gobelínov. Aj v najnovších dielach z posledných rokov bola nositeľkou výrazu farba a línia. Štylizácia tvarov bola čoraz abstraktnejšia, monumentálne pôsobiace farebné plochy ohraničuje čierna kontúra a vytvára harmonickú kompozíciu. Impresionista by možno namietal voči prítomnosti čiernej farby v prírode, no na obrazoch Elvíry Antalovej nepôsobí rušivo, naopak, s istotou nahodené výrazné línie len umocňujú celkový dojem z obrazu. Nechávajú vyniknúť expresívnemu charakteru diela, ku ktorému autorka postupne prechádza. Rytmus, dynamika, čistá farebnosť a postupné oslobodzovanie sa od námetu smerom k znaku v kombinácii s rozmerným formátom diela núti diváka podvoliť sa a uznať silu prírody. V dnešnej dobe pokroku a civilizácie je tvorba Elvíry Antalovej akýmsi spojivkom človeka a prírody.

Elvíra Antalová
Elvíra Antalová

Galerijný predaj

Zelený stôl
Zelený stôl
720,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map