Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Rudolf Krivoš(1933-2020): Dievča v kresle

1961, olej na plátne, 73x60 cm, značené vpravo dole „R. Krivoš 61“

Dielo „Dievča v kresle“, datované do roku 1961, pochádza z obdobia tesne po vzniku Skupiny Mikuláša Galandu a jej vystúpení na umeleckú scénu. Je neskoršou námetovou obmenou obrazu „Dievča v kresle“ z roku 1960, ktoré je z vývojového hľadiska Krivošovej tvorby považované za kľúčové. Aj autor samotný ho označil ako východiskové v rámci svojho maliarskeho programu, nakoľko sa v ňom sústredí na princípy kontrastu medzi pokojným pozadím a skoncentrovanou farebnou hmotou. Obe tieto olejomaľby sú majstrovským skĺbením plošnosti, dekoratívnosti i monumentality. Zároveň možno podotknúť, že diela z roku 1961 sú na trhu s umením veľkou vzácnosťou, nakoľko ich podľa slov J. Mojžiša v tomto roku Krivoš vytvoril „len“ štyri (Mojžiš, Slovenské pohľady 1/1965). Už v ranných prácach na začiatku 60. rokov  je zjavné, že stredobodom Krivošovho záujmu je človek, ľudská figúra a jej osud. Jeho spôsob narábania s figurálnym motívom poukazuje na silné sochárske cítenie tvaru a inklinovanie k výrazovej skratke. Svoj objekt modeluje pomocou obmedzenej farebnej škály v trojzvuku sivých, čiernych a hnedých tónov doplnených o akcenty červenej.

14 500,00 €
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map