Poaukčný predaj online aukcie umenia
Poaukčný predaj diel online aukcie umenia prebieha naďalej na našej stránke.
Poaukčný predaj online aukcie umenia
Zakúpte si v našej galérii diela slovenských, českých a iných maliarov.
411 obrazov v galérijnom predaji
Celá ponuka
Osamelé vŕby

1954, olej na lepenke, 24x36 cm, značené na zadnej strane ,,M. A. Bazovský, 1954"

Táto pôsobivá komorná olejomaľba pochádza zo súkromnej zbierky slovenského diplomata a publicistu Fedora Balla (1920-1998) a jeho manželky, Kataríny Winterovej (1921-2010), dcéry významného piešťanského múzejníka a spoluzakladateľa piešťanských kúpeľov Imricha Wintera (1878-1943). 

Dvojica sa už krátko po svadbe, v päťdesiatych rokoch presťahovala do Paríža, kde manželia pôsobili na diplomatickej misii. Po odvolaní z misie koncom päťdesiatych rokov sa rodina Ballových usadila v Bratislave. V tom čase sa Fedor Ballo stal riaditeľom vydavateľstva Tatran, vďaka čomu sa významným spôsobom podieľal na vývoji kultúry na Slovensku. Okrem vynikajúceho výberu z tvorby našich a zahraničných autorov, vydavateľstvo Tatran pod jeho vedením začalo vydávať aj publikácie o výtvarnom umení. Predstavili tak širšej československej verejnosti tvorbu našich autorov ako M. Benku, M. A. Bazovského, L. Gudernu, K. Sokola, M. Martinčeka a ďalších, ale aj tvorbu svetových výtvarníkov napríklad francúzskych impresionistov. Známa je i edícia venovaná výtvarným a architektonickým slohom. Vo vydavateľstve Tatran s Fedorom spolupracovala i jeho manželka Katarína, ktorá sa podieľala na prekladoch článkov o umení (z maďarčiny, nemčiny a slovenčiny do francúzštiny).  Koncom šesťdesiatych rokov, Fedor Ballo pôsobil aj ako šéfredaktor časopisu Revue svetovej literatúry,  pani Katarína spolupracovala aj na príprave materiálov pre tento časopis. 

Charakter, ktoré vydavateľstvo Tatran pod vedením Fedora Balla získalo, si vydavateľstvo udržalo aj neskôr po jeho odchode z funkcie riaditeľa v roku 1968. Vtedy bol Fedor Ballo poverený misiou v UNESCO v Paríži, kam ho nasledovala i jeho manželka s dcérami. Na začiatku normalizácie bol však ako prívrženec Dubčeka z misie odvolaný a rodina sa rozhodla emigrovať. Fedor Ballo následne 13 rokov pôsobil v stredisku kultúry parížskom Centre Georges Pompidou.

0,00 €
Mám záujem

Karel Vítězslav Mašek bol známy predstaviteľ českého symbolizmu a secesie. V roku 1887 odišiel spolu s Alfonsom Muchom a Františkom Dvořákom do Paríža. Jeho akvarel Hodujúci fauni získalo Slovenské národné múzeum – Historické múzeum darom v roku 1955, dielo bolo uložené do depozitára múzea. Tam sa však už nenachádza. Téma pre Vladimíra Kordoša.

Bratislavská Galéria 19 vo štvrtok 4. januára sprístupnila výstavu kultovej osobnosti Košíc, no predovšetkým vynikajúceho kresliara a maliara Ľudovíta Felda (1904-1991). Napriek tomu, že gro výstavy pozostáva najmä z autorových kresieb a grafík, milovníci umenia majú jedinečnú príležitosť vidieť i niekoľko Feldových olejomalieb. Tých sa do dnešného dňa zachovalo len veľmi málo a kurátorovi Mirovi Procházkovi sa podarilo na výstavu získať hneď tri. Komornú maľbu s názvom Svitanie poskytla zo svojej súkromnej zbierky naša aukčná spoločnosť Art Invest, zvyšné dve diela zapožičala Východoslovenská galéria v Košiciach.

Obraz Karla Vítězslava Maška „Alegória jari“ je absolútnou zberateľskou raritou. Súputnik Alfonsa Muchu, ktorého diela vystavuje v stálej zbierke parížske Museé d´Orsay, sa na domácej českej umeleckej scéne objavuje naozaj len veľmi zriedkavo. 

Prezentovaná výstava, ktorá sa konala v galérii Art Invest od 21.8. do 29.9. 2023 pozostávala z doteraz nevystavených malieb, zo súkromných zbierok zberateľov. Video z výstavy si môžete pozrieť na youtube:https://www.youtube.com/watch?v=gcY9N_PQTu8&t=18s

 

V pondelok 21. augusta začína v galérii ART INVEST na Dobrovičovej 7 v Bratislave  výstava Jozef Teodor Mousson: Známy neznámy. Bude to doposiaľ najväčšia výstava diel tohto autora zo súkromných zbierok. Prezentovaná kolekcia obrazov pozostáva z doteraz nevystavených malieb, z ktorých mnohé budú predajné. J. T. Mousson sa už počas svojho života tešil mimoriadnej popularite a dodnes patrí medzi najvyhľadávanejších autorov medzi zberateľmi umenia.

 

V priestoroch Bethlenovho domu aktuálne prebieha výstava, mapujúca umenie a kultúrne súvislosti na území bývalej Podkarpatskej Rusi. Je obmenenou reprízou výstavy, ktorú v roku 2019 pripravila Východoslovenská galéria. V rámci výstavnej dramaturgie v rokoch 2018 – 2019 galéria reagovala na historické udalosti a výročia vzniku 1. ČSR. Koncipovanie výstavného projektu sa uskutočňovalo v  kooperácii s viacerými múzeami, galériami a archívmi na Slovensku, v Českej republike a Ukrajine – čo dopĺňa dobový naratív národnostného zloženia 1. ČSR ako multinárodnostného a etnického štátu.  Významnou spoluprácou v rámci danej témy bola súčinnosť so Zakarpatským Múzeom Jozefa Bokšaja v Užhorode, avšak v dôsledku aktuálneho vojenského konfliktu na Ukrajine nebolo možné prezentovať pri repríze výstavy kolekciu umenia Podkarpatskej Rusi zo zbierok užhorodského múzea. Výpožičkou niekoľkých významných diel sa do tohto pozoruhodného projektu zapojila i naša aukčná spoločnosť Art Invest. Jedná sa o diela J. Alexyho, V. Erdélyiho, J. Bokšaya, A. Hudečka, V. Rabasa a A. Kocku. Výstava ponúka zaujímavý exkurz na raritný segment výtvarného umenia medzivojnového obdobia 1. ČSR, dopĺňajúci fenomén Košickej moderny.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map